Kirazlı Semizotu

Bir ot daha ne kadar faydalı olabilir ki?

Ne zamandır üzerinde düşünüp hayret ediyorum, dünyadaki dengeler üzerine. Sosyolojik boyutu bir başka yazı konusu olsun, ya besin değerlerinin her coğrafik ve ekonomik düzeylerde dengeli şekilde ulaşılabilir olmasına ne dersiniz?

Somon balığına ulaşamayan bir insan, bünyeye oldukça gerekli olan Omega-3 yağ asidinden mahrum mu yaşayacak? Tabii ki hayır, görmesini bilen için evrenin Mimar'ı elimizin altına koymuş semizotunu. Gerçi Amerikalılar buna yabani ot muamelesi yapıp yemiyor ama Hintliler ve Avrupalılar kıymetini biliyor.

Size faydalarını özet geçeyim, inanması güç ama bilimsel gerçekler;

• Sebzeler arasında en fazla Omega-3 yağ asidi semizotunda bulunur. Balıklar ile kıyaslanabilecek düzeydedir.
  • Kolestrol değeri 0'dır. Yazı ile sıfır.
  • Demir, fosfor, kalsiyum, potasyum, sodyum, A1, B1, B2, B6 ve önemli miktarda C vitamini içerir.
  • İçerdiği yüksek oranda lif miktarı ile diyet yapanlara, sindirim sorunu olanlara iyi gelir.
  • Şeker hastalında susuzluğu azalttığı, şişmanları zayıflattığı tespit edilmiştir.
  • Kansızlığa iyi gelir. Ayrıca kanı üreden temizlediği, idrar söktürdüğü söyleniyor.
  • Bağırsak solucanlarını dökmeye yardımcı olur.
  • İç kanamaları azaltıcı etkisi vardır.
  • Böbrek taşı olanlara iyi gelir.
  • Stresi alır, zihin yorgunluklarına iyi gelir.
  • Lapası yanık ve apsede rahatlık verir.
  • Bronşları açar, bronşite iyi gelir.
  • Dalak problemi olanların sıkıntısını azaltır.
  • Uykusuzluğa iyi gelir.

Kirazlı Semizotu

- 26 Mayıs 2014

Semizotunun sayısız faydasına, insanda uyku düzenleyici hormon olan "melatonin" içeren kiraz ve mucize yiyeceğimiz olan yoğurdu da ekleyerek oldukça sağlıklı, hem vücudumuz hem zihnimiz için bir temizleyici salata yapacağız. Hem de neredeyse sıfır kolestrollü düşük kalorili. Ayrıca yüksek lif oranı ile tok tutacak. Hem de çok düşük bir maliyet karşılığında. Daha ne olsun?

Hazırlık Süresi : 10 dk Pişirme Süresi : 0 dk Miktar : 2 porsiyon
Besin değeri (porsiyon / 100 gr) : Kalori: 150 cal Yağ: 9 gr Karbonhidrat: 12 gr Protein: 7 gr Sodyum: 130 mg

Malzeme Listesi

• semizotu - 1 demet
  • yoğurt - 500 gr
  • kiraz - 2 avuç
  • taze nane - 1 avuç
  • dereotu - 1 avuç
  • sarımsak - 5 diş (tercihe bağlı)

Yapılışı

1. Semizotundan kullanacağımız diri ve koyu yeşil yaprakları ayıklayıp bir tasa koyuyoruz. Suyla doldurup içine biraz sirke katıyoruz.

2. 10 dakika kadar bekleyip iyice yıkıyoruz. Semizotu biraz topraklı olur.

Semizotunu pazardan aldığınız gün kullanmanızı tavsiye ederim. Durdukça hem büzülür, hem de besin değeri azalır.

Semizotunun sadece yapraklarını kullanacağız, sapları da yenir ama biraz daha mayhoş bir tat verecektir. Saplarını kullanmak isterseniz elinizle 2 cm'lik boylarda bölebilirsiniz.

3. Kirazların çekirdeklerini çekirdek çıkarma aparatı ile kolayca çıkartabilirsiniz. Çekirdeği sapın olduğu çukurdan çıkacak şekilde çıkartın, böylece kiraz tanesi deforme olmaz.

Elinizde yoksa kirazları mevye bıçağı ile ikiye keserek aradan çekirdeğini çıkartıp kullanabilirsiniz.

4. Dereotunu incecik kıyıyoruz ve semizotuna ekliyoruz.

5. Naneyi incecik kıyıp semizotuna ekliyoruz.

6. Semizotu ile diğer otları incitmeden karıştırıp eşit dağılmasını sağlıyoruz.

7. Yoğurdumuzu da 2 dakika kadar kaşık ile karıştırarak krema kıvamına getiriyoruz. Süzme yoğurt kullanırsanız daha lezzetli olur.

8. Tercihe bağlı olarak yoğurda sarımsak da konabilir. Ben semizotu ile sarımsağın çok uyumlu olduğunu düşünüyorum ve bolca ekliyorum. Sarımsağı soymadan önce bıçak ile kırarsanız kabukları kolayca ayrılacaktır.

9. Sarımsakları incecik kıyıyoruz. Dilerseniz havanda döverek de benzer sonuca ulaşabilirsiniz. Ben şahsen sarımsak parçacıklarını hissetmeyi seviyorum, o yüzden bıçak ile kıymayı tercih ediyorum.

10. Sarımsakları yoğurda ekliyoruz.

11. Tuzu bu aşamada yoğurda ekliyoruz ve iyice çırpıyoruz. Elinizde deniz tuzu varsa onu kullanın, sofra tuzuna göre çok daha faydalıdır.

12. Yoğurdumuzu semizotu ile buluşturuyoruz ve semizotularının tamamına yoğurt bulaşıncaya kadar güzelce karıştırıyoruz.

13. Karışımımızı servis tabağına alıyoruz. Kirazlar ile süslüyoruz.

İsteğe bağlı olarak üzerine biraz sızma zeytinyağı ve nar ekşisi eklenebilir.

14. Kirazlı semizotu salatamız hazır. Bekletmeden tüketiniz.

Arzu edenler rakı sofrasında kullanabilir, uyumludur.

Afiyet olsun.

Print Friendly and PDF

Yorumlarınız

1. Minion

Harika!!