Sütlü İrmik Tatlısı

Bu tatlının mazisi benim için çocukluğumda hatırlayabildiğim ilk anılara kadar gidiyor. Komşuların ev gezmelerinde sıra anneme geldiğinde birbirinden lezzetli bir sürü yiyeceğin yanında bu tatlıyı da yapardı. Misafirlerle birlikte bana da kocaman bir tabak hazırlardı -ki tam bir damak şenliği olurdu o anlar. İşte bu tatlı da sanırım oradan duyu organlarımın hafızasına kazınmış. Kokusu, tadı, dilimde hissettiğim yumuşaklığı ile ne zaman yesem beni çocukluğuma götürür.

Her yaştan insanın rahatlıkla yiyebileceği, ucuz ve kolay ulaşılabilir malzemeleri kullanarak hazırlaması 15-20 dk sürmeyen, pratik bir tarif; sütlü irmik tatlısı. Gelin bu hafif tatlıyı bugün biz yapalım, annelerimizin kulaklarını çınlatarak.

Sütlü İrmik Tatlısı

- 18 Eylül 2014

Sütlü tatlılar arasında yapımı kolay, hafif ve lezzetli bir tarif olan "Sütlü İrmik" tatlısı için evinizde sürekli olan malzemeleri kullanacağız. Buzdolabında soğuttuktan sonra üzerine tarçın ve ceviz kırıkları serpecek ve taze incir ile servis edeceğiz.

Buyrun, maceraya ortak olun...

Hazırlık Süresi : 5 dk Pişirme Süresi : 20 dk Miktar : 8 porsiyon
Besin değeri (porsiyon) : Kalori: 342 cal Yağ: 7 gr Karbonhidrat: 56 gr Protein: 9 gr Sodyum: 90 mg

Malzeme Listesi

• süt - 1 lt
  • irmik - 1 su bardağı (200 ml)
  • toz şeker - 1 su bardağı (200 ml)
  • vanilin - 1 paket (5 gr)
  • limon - 1 adet
  • margarin - 1 çorba kaşığı
  • damla sakızı - 2 adet
  • tarçın (servis için) - 1 tatlı kaşığı
  • ceviz içi (servis için) - 2 tatlı kaşığı

Yapılışı

1. Derin bir tencereye toz şekeri koyuyoruz.

2. Şekerden sonra sütü ve irmiği tencereye ekliyoruz.

3. Sütün içine bir paket şekerli vanilin ekliyoruz.

4. Tatlımıza harika bir lezzet katacak damla sakızını istediğimiz miktarda ekliyoruz. Ortalama bir aroma için 2-3 parça yeterli.

5. Tencereyi ocağa koyup orta ateşte ısınmaya bırakıyoruz.

6. Karışımın ısınmasını beklerken diğer taraftan bir adet limonun kabuklarını incecik rendeliyoruz.

7. Limon kabuklarını da tencereye ekliyoruz.

8. Sütlü karışımın ısınmaya başlamış olması lazım. Buradaki püf nokta, bu tip tatlılarda her zaman olduğu gibi; sürekli karıştırıyoruz.

9. Yaklaşık 15-20 dakika sürekli karıştırarak muhallebi kıvamına gelmesini sağlıyoruz.

Bu kıvama gelmeye başladığında margarini ekleyip içinde eritiyoruz.

10. Tatlıyı soğuması için dinledireceğimiz cam kabın içini su ile ıslatıp kaygan olmasını sağlıyoruz. Bu ıslaklık, tatlıyı servis ederken kaba yapışmadan almamızı sağlayacak.

Tenceredeki karışım muhallebi kıvamına gelince kabın içine boşaltıyoruz.

11. Kabın şekli, tatlımızın kalınlığını belirleyeceği için buna göre bir kap seçmelisiniz.

Tatlının üzerine tarçın serpiyoruz.

12. İsteğe bağlı olarak ceviz ve fındık kırıkları ile de süsleyebilirsiniz.

13. Tatlımız hazır ama önce soğuması ve katılaşması gerekli. Bunun için tezgah üzerinde biraz soğumasını bekledikten sonra buzdolabına koyuyoruz.

Buzdolabında 1-2 saat bekledikten sonra servis etmek için hazır olacak. Buzdolabında kokuların karışmaması için streç ile sararak koymak iyi olur.

14. Katılaştıktan sonra arzu ettiğiniz şekilde keserek servis edebilirsiniz. Kare, dikdörtgen veya baklava şekilleri farklı görünümler sağlayacaktır.

Hafif ve lezzetli bir tatlı seçeneği olarak "Sütlü İrmik Tatlısı"nı şu sıralar bolca bulabildiğimiz taze incir ile servis ederek farklılık yaratabilirsiniz.

Sütlü İrmik Tatlısı

Sütlü İrmik Tatlısı

Afiyet olsun.

Print Friendly and PDF

Yorumlarınız

1. Nevin Tan

İlahi Ozan Tan. 37 yıl öncesini ve o günleri hatırlattın bana. bak bu saatte uykuyu dağıttın. ama yine de teşekkür ederim. keyifli bir süreç. bol tarçınlı severdin... ve bazen arasına da kakaolu bisküvi ezer koyardım cevizle. renkli ve hoş bir lezzet olurdu. bayılırdın..

• Ozan Tan

eski günleri hatırlamak beni hep gülümsetmiştir. bu huzurlu deneyim için teşekkürler :)